Meist

Usume, et igal lapsel ja noorel on oma tugevused (supervõimed), mis tuleb üles leida ja neid võimestada

Kes me oleme

Ujuri eesmärk on lastele ja noortele (ennekõike erivajadustega ja/või vähemate võimalustega lastele ja noortele), mõtestatud ja kvaliteetse vaba aja sisustamise võimaluste pakkumine, mis soodustab nende arengut. Lisaks eelnevale on meie eesmärkideks ka kogukonna ja laiema avalikkuse teadlikkuse tõstmine erivajadustega noortega seotud teemadest. Usume, et igal lapsel ja noorel on oma tugevused (supervõimed), mis tuleb üles leida ja neid võimestada, pakkuda lastele ja noortele nende tugevustele toetudes positiivseid kogemusi.

Meie väärtused

U

nistused

J

ulgus

U

saldus

R

õõm

Meie inimesed

Liisi - ujumistreener

Liisi enda kohta: “Oman ujumistreeneri 4 taseme kvalifikatsiooni (uuendatud 2020. aastal), magistrikraadi haridusteadustes ja noorsootöötaja 7 taseme kvalifikatsiooni.

Oman pikaajalist töökogemust laste ja noortega sh olen töötanud ujumistreenerina alates 2012. aastast. Olen treeningutes töötanud ka nende laste ja noortega, kes vajavad individuaalsemat lähenemist ning kellel võib olla keeruline sotsiaalsete suhete loomise ja hoidmisega või tähelepanu juhtimise ja hoidmisega (nt ATH või autismispektri häirega lapsed ja noored). Eelneva kogemuse pinnalt sai 2018. aastal loodud Ujur MTÜ. Ühingu eesmärk on pakkuda ennekõike erivajadustega lastele ja noortele mõtestatud ja kvaliteetse vaba aja sisustamise võimalusi, mis soodustab nende arengut.

Tegelen pidevalt enesetäiendamisega, et olla järjest paremini toeks nendele lastele ja noortele, kellel võib olla raskusi tähelepanu hoidmisega, sotsiaalsete kontaktide loomise ja hoidmisega või eneseregulatsiooniga. Olen läbinud näiteks vaikuseminutite baaskoolituse, koolituse “tantsu- ja liikumisteraapia võimalused aktiivsus- ja tähelepanuhäirega laste toetamisel” ning osalenud Tervise Arengu Instituudi poolt korraldatud EUPC koolitusel “Ennetustöö põhimõtted sõltuvusainete tarvitamise ennetamisel” .

Lisaks eelnevale olen ennast täiendanud ka näiteks noorte ettevõtlikkuse toetamise suunal läbides Sotsiaalse Innovatsiooni Labori koosloome protsessi noorte sotsiaalse ettevõtluse arenguprogrammi disainimisel ja läbisin Arengutoetajate õpijaama koolituse “Ideeviit” noortementorite koolituse. Kõike ikka selleks, et paremini mõista ja toetada noori ende arenguteel ning pakkuda neile võimalusi leida just enda tugevused.

Kairit - tugiisik

Kairit enda kohta: “Olles töötanud pea 20 a kooli kantseleis, siis arvan, et oman päris head ülevaadet haridusvaldkonnast nii täiskasvanute kui ka laste pilgu läbi.

2012 a tegin tööelus kannapöörde – jätsin paberimajanduse ning alustasin tööd laste ja noortega.

Olen õppinud lapsehoidjaks ning laste ja noorte tugiisikuks. Läbisin nii erivajadustega laste kui ka nn riskilaste tugiisikukoolitused ning oman ka vastavaid tunnistusi. Mida rohkem ma selles valdkonnas teadmisi ja praktikat saan, seda enam mulle tundub, et olen leidnud uue väljakutse, et antud valdkonnas ennast arendada.

Olen töötanud Kiili Lastehoius, hetkel töötan Kiili Vallas tugiisikuna ning MTÜs Ujur tugiisikuna. Oma töös näen, millist imet võib teha see, kui laps saab rohkem individuaalset tähelepanu ja tema jaoks on aega.

Loomulikult on kõige suuremaks väärtuseks teoorias ja praktikas see, et olen ema kolmele nüüdseks juba täiskasvanud lapsele ning vanaema kahele põngerjale”.

Teised abilised

Lisaks treenerile ja tugiisikule teeme koostööd teiste toredate inimestega, kes saavad oma oskuseid ja kogemusi jagada laste ja noortega, et õpetada neile põneval moel midagi uut.

Kes on ujur

Ujur on laheda nimega veemardikas, kelle lihtne eestikeelne nimi haakub hästi meie MTÜ praeguse põhitegevusega ujulas. Sarnaselt meile saab ujur toimetada nii vees kui maal ning suudab meie unistuste kombel lennata.

Ujurid on magevees elavad voolujoonelise kehaga mardikad, kelle tagajalad on muutunud laienenud käppade ja harjastega varustatud ujujalgadeks. Kuigi nad on eluga vees hästi kohastunud, vajavad nad hingamiseks siiski õhku, mistõttu käivad nad korrapäraselt veepinnal hingamas. Talvel külmaga tehakse seda harvem. Hingamiseks tõstavad ujurid tagakeha tipu veest välja ning koguvad kattetiibade alla õhuvaru. Ujurite keha on kaetud õhukese rasvakihiga, mistõttu veest väljaroninud mardikas on kuiv ja võib lennata. Ujur toitub putukatest, konnakullestest ja kalamaimudest.

Suurimad liigid on 3-4 sentimeetrit pikad. Meie tiikides ja järvedes on väga tavaline kollaserv-ujur, kelle kolme sentimeetri pikkune rohekasmust keha on ääristatud kollase vöödiga.